Braytron EXIT LED 2W HNG IP20 WHT EMERGENCY EXIT
€28.27
Tax included
BRY-EXIT-LED-2W-HNG-IP20-WHT-EMERGENCY EXIT | 2 | 150 | 6500K | 170-265V 50/60Hz | Exit Sign
Free shipping
In Estonia from 75 € of purchases
Secure payment
100% secure online payment
Easy returns
Returns possible for 14 days
Customer service
24/7 WhatsApp
| General Characteristics | |
| Model No | BC14-01100 |
| Main Family | Rechargeables |
| Sub Family | Exit Lamp |
| Type | Exit Sign |
| Body Color | White |
| Warranty | 2 Years |
| Class | CLASS II |
| IP | IP20 |
| Product Characteristics | |
| Wattage | 2 |
| Color Temperature | 6500K |
| Quse Lumen | 150 |
| Color Rendering Index (CRI) | ≥70 |
| Electrical Characteristics | |
| Lifetime | 15000 h |
| Voltage | 170-265V 50/60Hz |
| Material | ABS |
| Working Temperature | -20⁰C ~ +40⁰C |
| Working Time | 3 Hours |
| Battery Informations | |
| Battery | Ni-MH Battery |
| Emergency Mode | Maintained |
| Charging Time | 18-24 Hours |
| Dimensions & Weight | |
| P. Length | 260 mm |
| P. Width | 30 mm |
| P. Height | 255 mm |
| Weight | 415 gr |
| Package Informations | |
| N.W. | 8,3 kgs |
| G.W. | 11 kgs |
| PCS/CTN | 20 |
| Length | 54 cm |
| Width | 29 cm |
| Height | 42 cm |
| EAN | 5949097704055 |
Data sheet
- Brand
- Braytron
- Category
- Braytron > Rechargeables > Exit Lamp
- Lumen
- 150 lm
- Voltage
- 170-265V 50
- Voltage
- 60Hz
- Power
- 2 w
- Color
- 6500K
Reviews (0)