€8.68
New products
On sale
200W 32000lm 4000K UGR19 DALI Mildbeam Series Led Highbay for Sports
€197.47
Best sellers
Braytron VEKTA B SQR WHT 3W 3IN1 IP65 WALL LIGHT
€9.80
Free shipping
In Estonia from 75 € of purchases
Secure payment
100% secure online payment
Easy returns
Returns possible for 14 days
Customer service
24/7 WhatsApp
| General Characteristics | |
| Model No | BC18-00281 |
| Main Family | Outdoor Lighting |
| Sub Family | LED Bulkhead |
| Type | Bulkhead |
| Body Color | Black |
| Lamp Shape | Non-Directional |
| Dimmable | Not-Dimmable |
| Light Source | LED |
| Warranty | 2 Years |
| Class | CLASS II |
| IP | IP65 |
| Product Characteristics | |
| Wattage | 12 |
| Color Temperature | 3IN1 |
| Quse Lumen | 1320 |
| Color Rendering Index (CRI) | ≥80 |
| Energy Efficiency Level | E |
| Beam Angle | 120⁰ |
| Electrical Characteristics | |
| Lifetime | 20000 h |
| Voltage | 220-240V 50/60Hz |
| Power Factor | >0,5 |
| Material | PC+PC |
| Working Temperature | -20⁰C ~ +40⁰C |
| Dimensions & Weight | |
| P. Length | 206 mm |
| P. Width | 105 mm |
| P. Height | 46 mm |
| Weight | 238 gr |
| Package Informations | |
| N.W. | 4,75 kgs |
| G.W. | 6,35 kgs |
| PCS/CTN | 20 |
| Length | 46 cm |
| Width | 28,2 cm |
| Height | 23,5 cm |
| EAN | 5949097739316 |
Data sheet
Your review cannot be sent
Report review
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reviews (0)